ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

У Чернівцях відбувся "Національний діалог"

Вже більше року всю українську громаду тривожить конфлікт, що наразі триває на Сході України. Практично не залишилося людей, байдужих до нинішньої ситуації. 

 

Саме тому українці дискутують, виражають своє бачення, пропонують свої варіанти можливості розв’язку такої глобальної проблеми. Сьогодні різноманітні громадські організації влаштовують тренінги, конференції, форуми та круглі столи з метою пошуку виходу з цієї непростої ситуації.

 

Регіональний круглий стіл "Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє" відбувся 9 червня 2015 року в конференц-залі Українського Народного Дому в Чернівцях з метою обговорення особливостей регіонального сприйняття історичного минулого України та теперішнього конфлікту. Захід відбувся за ініціативи та під керівництвом Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), гаслом якого є слова: "Робимо зміни можливими!" і партнера даної організації – товариства Український Народний Дім в Чернівцях. Регіональний круглий стіл проводився у рамках проекту "Ініціювання Національного діалогу в Україні", що реалізувався МЦПД за підтримки програми соціальної трансформації МАТРА Уряду Нідерландів.

 

Національний діалог являв собою висвітлення результатів соціологічного дослідження, проведеного у рамках проекту "Започаткування Національного діалогу в Україні". Дослідження було проведено Фондом "Демократичні ініціативи ім. І. Кучеріва" спільно з соціологічною службою "UkrainianSociologyService" в одинадцятьох історико-етнографічних регіонах: Волині, Галичині, Південному Заході, Поділлі, Поліссі,  Центрі, Слобожанщині, Нижньому Придніпров’ї, Причорномор’ї, Донбасі та Києві. Всього було опитано 4413 респондентів.

 

З детальними результатами соціологічного дослідження учасників круглого столу познайомила представник МЦПД Олена Захарова. Дійшли висновку, що причиною появи сьогоднішньої ситуації є збіг трьох конфліктів: глобального, регіонального та локального.

 

- Існує багато країн, що складаються з різних громад, проте до збройного протистояння не доходить, бо в них є потужна політика національної єдності, - зазначила Олена Захарова.

 

Чому ж українці не можуть стати єдиними, постійно розділяючи Україну на Захід і Схід? Важливим фактором є необізнаність та байдужість українців до минулого і теперішнього України, що підтверджує сумний факт: близько 40% респондентів давали відповіді "Важко сказати" на питання про особисту думку щодо даного конфлікту.

 

Також, науковець Андрій Гев’юк примітив, що українці страждають історичною неосвіченістю, не розуміючи причин та наслідків тих чи інших битв, що відбувалися на шляху України до незалежності. А різна подача історії нашої держави жителям Заходу та Сходу спричиняє конфлікти та непорозуміння між українцями. Жителі Донбасу впевнені, що Митний Союз дасть Україні значні економічні вигоди та підтримують таких політичних діячів минулого як Володимир Ленін і Йосип Сталін, а Закарпаття та Буковина позитивно ставляться до утворення Української Повстанської Армії і політичними лідерами бачать таких історичних постатей як Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький і Михайло Грушевський.

 

Проаналізувавши результати соціологічного дослідження, учасники регіонального круглого столу детальніше зрозуміли різницю поглядів жителів регіонів України і навіть запропонували свої ідеї для стабілізації ситуації і розв’язку конфлікту в майбутньому. Звичайно, зрозуміло, що не потрібно сподіватися на подолання розлому через рік чи два, проте, дійшовши висновку, вирішили, що мир можливий лише за повного бажання та ініціативи двох конфліктуючих сторін.

 

Ксенія Філяк.