ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

Молодь навчали основам виборчого законодавства

На календарі вже жовтень, а це означає, що день виборів наближається. Запекла боротьба між кандидатами набирає обертів, і вся Україна тамує подих в очікуванні. Виборці обирають своїх фаворитів, а люди, що прагнуть взяти участь в самій гущі подій, хочуть бути спостерігачами на виборчих дільницях.

Саме для короткотермінових спостерігачів 2-3 жовтня 2015 року відбувався навчальний семінар "Основи виборчого законодавства" у приміщенні Українського Народного Дому, що знаходиться за адресою вул. Ломоносова, 2. Володимир Старик, Ігор Баб'юк та Дмитро Міцевич допомогли майбутнім спостерігачам розібратися в цій нелегкій справі. Адже питань дуже багато і не розгубитися насправді досить важко.
 
Насамперед, обговорили проблеми і питання, що хвилюють учасників семінару. Так як значна кількість майбутніх спостерігачів вперше братимуть участь в процесі виборів, то питань було чимало. Детально розібратися допоміг Закон України "Про місцеві вибори". Спостерігачем – суб'єктом виборчого процесу – може стати будь-який громадянин України, що досяг повноліття, має активну життєву позицію, небайдужий до справедливості та пройшов навчання на тренінгах з виборчого законодавства. До відома присутніх донесли, що вони мають свої права, які ніяк не відрізняються від прав спостерігачів від політичних партій. Кожен спостерігач має право фіксувати та складати акти про порушення, обов'язково підписані ним та двома іншими виборцями. Також можна додавати інші докази порушення: фото-, аудіо- чи відео зйомку, проте заборонено при цьому видавати таємницю голосування. Спостерігачі мають право бути присутніми на засіданнях членів виборчої комісії та на підрахунку голосів. Спостерігач може отримати копію протоколу, проте ніяк не чистий оригінальний бланк.
 
Проте, як завжди, крім прав існують ще й обов'язки. Спостерігач повинен дотримуватись основних етичних стандартів під час здійснення своїх повноважень. Він повинен бути неупередженим, не має бути нав'язливим. Обов'язковою є наявність при собі посвідчення, виданого відповідною виборчою комісією. Спостерігач не повинен в день виборів агітувати "за" чи "проти" кандидата/партію. І, звичайно, спостерігач повинен дотримуватись усіх державних законів та правил.
 
Також учасникам семінару представили сюжети про процедуру видачі бюлетенів, власне процес голосування та підрахунок голосів. Показали декілька фотографій, на яких зафіксовані ті чи інші порушення, і запропонували увазі присутніх відео, зняте спостерігачами на виборчій дільниці, що фіксує порушення Закону України "Про місцеві вибори".
 
Загалом, семінар ніс теоретичну основу, необхідну для роботи спостерігачів. Наступне навчання відбудеться незадовго до виборів, де учасники зможуть дізнатися більше на практиці. В кінці майбутнім спостерігачам запропонували пройти тест, щоб перевірити засвоєний матеріал. Даний семінар – ніби дводенна школа, що перетворює недосвідчених молодих людей на справжніх спостерігачів, що не губитимуться на виборах і допоможуть зробити цей процес чесним та спокійним.

Ксенія Філяк.