ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

Громадська журналістика: досвід Чернівців та Херсону

«Адвокасі і громадська журналістика» – під такою назвою відбувся круглий стіл, організований Товариством «Український Народний Дім у Чернівцях». Захід проведено в рамках програми, яка уже декілька років спільно реалізується у Чернівцях, Херсоні та Кіровограді. Як зазначили організатори, сьогодні громадські активісти здійснюють свою діяльність у багатьох галузях, однак сам процес і результати цієї діяльності доволі часто не висвітлюються належним чином, тому лишаються непомітними для загалу.
У звязку з цим виникла ідея показати, наскільки дієвим інструментом впливу на органи виконавчої влади та місцевого самоврядування є громадська журналістика. Про свій досвід проведення адвокаційних кампаній, історії успіхів та викликів, а також про нові тренди у громадській журналістиці учасникам круглого столу розповіли Володимир Старик – голова Товариства «Український Народний Дім у Чернівцях», Владислав Гладкий – голова правління громадської організації «Центр сприяння інформаційним технологіям» (м. Херсон) та Михайло Шморгун – політолог і блогер.
Так, за словами Володимира Старика, для того, щоб та чи інша громадська діяльність мала результат, обов’язковим є її інформаційний супровід, а заходи, які здійснюють громадські організації, у першу чергу повинні мати інструменти адвокаційної кампанії. Складність полягає у тому, що така кампанія потребує чіткого плану і вимагає бачити у владі не покровителя, а опонента, саме тому громадським активістам важливо переконати владу, що ті чи інші заходи є корисними і спонукати її представників до дії. Як приклад вдалих адвокаційних кампаній, що велися за активної участі громадської журналістики, Володимир Старик навів повернення народних домів національним громадам Чернівців, запобігання у 2008 році підвищенню тарифів, заснування конкурсу соціальних проектів, запуск у Чернівцях платформи «Відкрите місто», доступ громадян до інформації про використання бюджетних коштів тощо. Важливо, наголосив він, коли соціально активна людина знаходить тему і робить її доступною для громадськості.
Владислав Гладкий розповів учасникам заходу, що в Херсоні з 2011 року існує незалежний конкурс з метою заохочення блогерів та громадських журналістів «Інформпростір Херсонщини». Для визначення переможця щороку збирається міні-журі із кращих блогерів минулих років, вносяться пропозиції для різних номінацій, а потім користувачі мережі Фейсбук голосують за ту чи іншу кандидатуру.
Громадська журналістика у Херсонській області, зазначив Владислав Гладкий, досить розвинута, створено навіть спільноту «Блогери Херсонщини». Завдяки активності як блогерів, так і просто небайдужих громадян, було, зокрема, привернуто увагу до неякісної роботи управління житлово-комунального господарства у Херсоні, захищено міську набережну від несанкціонованої забудови.
За словами Михайла Шморгуна, у 2010 році група громадських активістів заснувала першу регіональну блогову мережу «ВКурсі.соm». У цьому середовищі, зауважив він, сформувалось багато активістів, майбутніх журналістів. Щоб громадська журналістика розвивалася, потрібні відповідні майданчики, тому їх створення – це перший тренд, зазначив блогер. Для прикладу, зараз створено новий ресур під назвою «Букцентр», який у першу чергу має на меті подолати «прірву», що існує сьогодні між громадськими активістами і журналістами у Чернівцях, налагодити діалог, стати місцем для обговорень і дискусій та безпосереднього висловлення своїх думок. Другий тренд – це створення мережі регіональних ресурсів, якими будуть займатися громадські активісти. Третя тема, яка сьогодні є надзвичайно актуальною – антикорупційна діяльність. Дуже важливо, наголосив Михайло Шморгун, щоб громадські журналісти займалися місцевими питаннями – це дає більше можливостей досягти результату. Окрім того, щоб бути хорошим журналістом, треба називати речі своїми іменами і завжди оперувати конкретними фактами.
Своїм досвідом з учасниками круглого столу поділилися блогери Святослав Вишинський, Інна Лєбєдєва та активіст руху «Чесно» Максим Волошин. Святослав Вишинський, зокрема, акцентував увагу на тому, що інформаційні ресурси сьогодні перенасичені фактами, натомість практично відсутня якісна аналітика, а також закликав тих, хто тільки прийшов у медіа, шукати і створювати нові теми, а не дублювати і поширювати відому інформацію. Інна Лєбєдєва зазначила, що не може бути нецікавих новин, головне – правильно подати інформацію. Громадським активістам вона порадила також звертатись за допомогою до журналістів центральних каналів – як свідчить практика, це є досить дієвим у вирішенні багатьох питань.
За словами модератора заходу Ігора Баб’юка, громадське суспільство повинне активізовуватись не лише під час революційних подій, а бути активним постійно, тому сьогодні надзвичайно важливо заохочувати нових людей, вчити їх, залучати до громадської діяльності і громадської журналістики зокрема.
Лілія Халавка.