ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

Майстер-клас блогера Ігоря Бігдана: фільтри проти фейків

Уже вдруге у рамках проекту альтернативної освіти «Alterned» відомий український блогер iBigdan провів зустріч із відвідувачами Простору Ідей. Тема розмови – «Інфовійни та антітроллінг». Як відрізнити фейк від правди, чи потрібно «воювати» в інформаційному просторі, захищаючи інтереси України? Про це розповів Ігор Бігдан, який називає себе добровольцем інформаційної війни.
 
Блог Бігдана «Самий сок» відвідує близько 10 мільйонів чоловік в місяць. Але, якщо раніше аудиторія Ігоря Бігдана переважно складалася з російських читачів, то з початком війни в Україні значна частина росіян пішла, їх замінили українці і громадяни інших країн. Істотно змінився і контент блогу: раніше переважно пізнавально-розважальний, а зараз автор називає себе учасником інформаційної війни:
 
– Я доброволець, мені ніхто не платить, хоча я хотів би, щоб платили. Навіщо я це роблю?
Я не хочу в «русскій мір», я з ним несумісний і не хочу, щоб в ньому жили мої діти. Але «русскій мір» сам приходить до мене і хоче нав’язати себе. Тому я став учасником інформаційного фронту і сьогодні займаюся цим, а не сиджу в окопі. Хоча, якщо призвуть в армію – піду.
 
Інформаційна атака завжди передує військовому вторгненню
Перемога «русского міра» в Росії – це 86% підтримки Путіна. Але вона не виникла спонтанно. Невипадково жителі Криму та Сходу два роки тому закричали «Путін, прііді!» Це був фінальний акорд інформаційної кампанії, розіграної за класичними законами геббельсівської пропаганди.
 
Путіну спершу треба було зазомбувати населення, а потім він прийшов туди, де вже перемогла пропаганда.
 
Користувачі Інтернету, стережіться! Інформаційна війна – це мінне поле
Щоб не стати жертвою маніпуляцій, слід дотримуватися кількох простих правил, – радить Ігор Бігдан.
 
– По-перше, сприймаючи нову інформацію, потрібно задати собі питання: а чи корисно це країні? Якщо інформація шкодить – я її не друкую. Другий рівень фільтра – емоційний. Якщо новина розбурхує, шокує, волає до емоцій, намагається вивести з рівноваги – перевірте її, тому що мета інформаційної війни – розхитувати ситуацію. Противник спеціально вкидає тонни фейків, щоб зруйнувати вміння відрізняти правду від брехні. І третій, найбільш трудомісткий фільтр – перевірка фактів.
 
Як розпізнати фейк?
Учасники лекції обговорили й інші «атрибути» фейків, що повинні викликати сумніви і настороженість. Будьте уважні, якщо:
- Інформація не містить факти, а лише оцінки та емоції. Це привід задуматися.
- Дані та факти є, але джерело їх сумнівне або воно єдине. В такому випадку вихід один – «загугли».
- Немає фотографії до матеріалу.
- Якщо фотографія є, варто зробити пошук по картинці, й перевірити, чи не було її раніше.
- Визначити «фейкові» сайти й не поширювати їх інформацію.
- Якщо сайт зловживає заголовками, від яких пахне «смаженим», то від таких джерел інформації теж бажано відмовитися.
 
Учасники зустрічі отримали відповіді і на інші питання: як поводитися з «тролями»? Чи варто самому брати участь в інформаційній війні або краще залишатися «в тилу»?
Якщо вас цікавлять відповіді на актуальні виклики часу і ви хочете почути експертну думку, то слідкуйте за анонсами Простору Ідей. Далі – буде.
 
Джерело: Простір.