ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

Активісти Чернівців, Херсона та Кіровограда обмінялися досвідом громадського впливу на владу

Круглий стіл в рамках дводенної конференції «Механізми взаємодії громадськості і влади. Чернівці. Херсон. Кіровоград» відбувся 18 березня у приміщенні Чернівецької міської ради. Захід, організований Товариством «Український Народний Дім в Чернівцях», є підсумком роботи організації в рамках проекту «Інструменти адвокасі для громадських активістів та журналістів». Учасники круглого столу – представники громадських організацій та журналісти з Чернівців, Кіровограда і Херсона – поспілкувалися на тему співпраці громадськості та місцевої влади, поділилися досвідом щодо проведення адвокаційних кампаній, а також розглянули проблемні питання, які виникають у процесі взаємодії влади і громади.
За словами співорганізатора заходу – координатора проектів Товариства «Український Народний Дім в Чернівцях» Євгенії Олійник, організація з 2013 року займається питаннями розвитку громадської журналістики як дієвого інструменту впливу на органи влади. З цією метою проводилося навчання для громадських журналістів, експерти аналізували розвиток громадської журналістики на регіональному та національному рівнях. Через певний період, зазначила Євгенія Олійник, коли вже було видно, що громадськість активно застосовує ці практики, було вирішено зробити нахил у бік адвокасі, тобто навчити активістів не просто працювати стихійно, а систематизувати свої зусилля і користуватися тими інструментами, які уже зроблені і застосовуються на практиці іншими громадськими організаціями. Саме тому основними завданнями круглого столу та конференції, яка відбулася 18-19 березня в Українському Народному Домі, було підбиття підсумків проведеної роботи, обмін думками щодо механізмів громадської участі у прийнятті владних рішень, а також визначення подальших напрямків роботи у цій сфері, додала співорганізатор заходу.
Досвідом у проведенні адвокаційних кампаній з учасниками круглого столу поділилися голова Товариства «Український Народний Дім у Чернівцях» Володимир Старик, координатор Херсонського Центру Європейської інтеграції, журналіст і громадський діяч Наталя Шальнова та заступник голови Кіровоградської міської громадської організації «Пробудження», журналіст Кіровоградської філії Національної телерадіокомпанії України Василь Левицький.
Такі інструменти як адвокасі та громадська журналістика активно використовувались ще з кінця 80-х років, зазначив Володимир Старик. Власне, відновлення діяльності народних домів у Чернівцях – це результат лобіювання перед міською владою інтересів національних громад. Серед прикладів успішних адвокаційних кампаній – розробка Положення про конкурс соціальних проектів у Чернівцях, яку ініціювали активісти організації. Завдяки цьому з 2005 року міська рада щорічно виділяє кошти для реалізації проектів, які пропонують громадські організації. Займається цим конкурсом Громадська рада при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради. Зараз йдеться про те, щоб збільшити цю суму від 100 тис до 1 млн. гривень.
У 2007-2008 роках було проведено кампанію з метою недопущення підняття тарифів на воду. Міська рада врахувала тоді досить багато пропозицій від громадськості. Участь Чернівецької міської ради у програмі «Відкрите місто», проект «Фінанси міста» – ці та інші адвокаційні ініціативи є яскравим прикладом того, що можна зробити завдяки громадській активності та конструктивному діалогу з владою.
За словами Наталі Шальнової, громадський сектор Херсона загалом є досить активним, є потужні організації, які працюють над розвитком міста, проте на сьогодні однією з найбільших проблем Херсону є те, що він поділився на два табори – тих, хто підтримував Майдан, і дуже сильну «п’яту колону». Люди, які збирали «тітушок» і відправляли на Майдан, сьогодні «піднімають голову», роблять піар на болючих для міста питаннях і готуються до виборів, сподіваючись їх виграти. Ще один негативний момент – коли окремі активісти обирають принцип «все одно, з ким боротися, аби тільки боротися», хоча у ситуації, що склалася, зауважила Наталя Шальнова, потрібно не боротися, а працювати. При цьому відбувається поділ на «своїх-чужих» і з’являється упереджене ставлення до людей, які мають свої певні переконання. «Якщо ми хочемо в Європу, нам потрібно навчитися слухати один одного і досягати консенсусу», – додала активістка. Щодо взаємодії з владою, зазначила Наталя Шальнова, дуже важко знайти порозуміння в окремих питаннях. Для прикладу, досить складно переконати депутатів міської ради у необхідності розвивати туристичну галузь, хоча це, якщо налагодити інфраструктуру, може давати реальні прибутки місту.
Василь Левицький, у свою чергу, розповів про Всеукраїнський студентський антикорупційний форум, що відбувся у Кіровограді – масштабний захід, у якому взяли участь студенти з усіх регіонів України, представники громадських ініціатив «Чесно» та «Чисті виші». Міська влада підтримала захід і профінансувала його проведення. Налагоджено співпрацю з обласним управлінням сім’ї, молоді та спорту. Поряд з цим, зауважив Василь Левицький, виникають колізії, які ставлять під сумнів взаємодію влади та громадського сектору. Це, зокрема, питання про перейменування міста та дії міського голови, які суперечать законодавству.
Як зазначили учасники круглого столу, багато проблем є спільними для всіх, тому потрібно шукати шляхи для їх вирішення.
Розгляд цих та інших питань продовжився під час конференції в Українському Народному Домі.
Лілія Халавка.