ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

У Чернівцях відбувся дискусійний клуб «Децентралізація влади в Україні»

Процес децентралізації в Україні та перспективи європейської інтеграції на регіональному рівні – ці ключові питання стали темою обговорення учасників дискусійного клубу, проведеного 25 березня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Івасюка в рамках проекту «ЄС: вибір української молоді» від Представництва ЄС в Україні. Участь в засіданні взяли представники громадських організацій, студенти, тимчасово переселені особи, учасники АТО, журналісти.
За словами модератора заходу – голови Мережі центрів європейської інформації України, кандидата політичних наук  Євгенії Олійник, мета засідання – з різних точок зору – влади, громади, бізнесу, розглянути децентралізаційні процеси, які сьогодні відбуваються в Україні, а також визначити, які плюси і мінуси дає Угода з Асоціацією ЄС. Доповідачами виступили Людмила Кудіна – керівник громадської організації «Молодіжна альтернатива», партнер проекту «ЄС: вибір української молоді», Денис Черніков – керівник парламентської альтернативної групи з євроінтеграції, кандидат політичних наук Олег Щербатюк – депутат Великокучурівської об’єднаної територіальної громади, кандидат політичних наук Антон Шкуро – представник Товариства «Український Народний Дім в Чернівцях», та Василь Паламар – голова Асоціації виробників продукції бджільництва «Буковинський бджоляр».
Децентралізація – це основа нової регіональної політики в Україні, створення нового середовища для подальшого розвитку регіонів, зазначив Денис Черніков. Поряд з цим, додав він, – це одна з трьох обов’язкових передумов для вступу у ЄС. Дві інших – це наближення українського законодавства до європейських норм та економічна конвергенція, тобто взаємний доступ до ринку.
Про те, як на практиці відбувається процес децентралізації в Чернівецькій області, розповів Олег Щербатюк. Великокучурівська територіальна громада об’єднала три сільські ради – загалом п’ять населених пунктів, її населення складає близько 14,5 тисяч населення. Безсумнівним позитивом об’єднання, зауважив депутат, стала децентралізація у сфері фінансів, що суттєво покращило бюджет громади. Реформування має здійснюватися у дев’яти напрямах, серед яких основні – це медицина, освіта, культура та соціальний захист. На медицину і освіту держава зараз виділяє субвенцію. Додаткові можливості для розвитку громади дає реалізація проектів за європейської та американської підтримки. Також є сподівання, що найближчим часом буде врегульовано питання щодо передачі землі та лісових насаджень у комунальну власність громади. Загалом очікування у громади позитивні, підкреслив Олег Щербатюк, головне – навчитися мислити по-новому і не намагатися «відкрити нові двері старими ключами».
Процес децентралізації, який сьогодні відбувається в Україні, досить складно порівнювати з аналогічними процесами в сусідніх країнах, оскільки там реформи впроваджувалися тривалий час – десятки років. За словами Антона Шкуро, будь-яка реформа повинна реалізовуватись поступово – тільки тоді буде видно ефект. У першу чергу в Україні для цього потрібно подолати корупцію. Окрім того, додав він, децентралізація повинна бути економічна і політична, а цього поки не спостерігається. У сусідній Польщі децентралізація у найскладнішій фазі проводилася з якісно оновленим складом законодавців, Україна ж зараз не має такої можливості.
Про те, що для проведення децентралізації у першу чергу необхідно змінювати власну свідомість, зазначив і Василь Паламар. Люди в першу чергу повинні побачити свою роль в житті громади, а не чекати, що  прийде хтось і наведе лад, зауважив він. Асоціація з ЄС дає можливість громади отримати додаткові кошти для свого розвитку, проте необхідно налагодити відповідний механізм залучення інвестицій. Широкі перспективи відкриваються, у першу чергу, перед малим і середнім бізнесом.
Завдяки Угоді України з Асоціацією ЄС, зокрема дозволу на безмитне ввезення сільськогосподарської продукції, відбувається чіткий ріст саме в сільськогосподарському експорті. «Кити» України в сільському господарстві – це зерно, олія і мед. Урегулювання процесу торгівлі дозволило Україні стати номером один із постачання меду в країни ЄС і зайняти третє місце у світі за виробництвом меду, – пояснив Василь Паламар, потрібно тільки дотримуватися стандартів і норм, які діють в Європейському Союзі.
Під час дискусії, яка відбулась після виступу спікерів, учасники обговорили питання щодо загальної готовності України до вступу в ЄС, шляхів подолання корупції, практичні питання щодо діяльності об’єднаних територіальних громад. Було зазначено, що для розвитку громад необхідно використовувати всі наявні ресурси, робити акцент  у першу чергу на локальних продуктах – тому, що відрізняє одну конкретну громаду від іншої.
Такі дискусійні клуби, зазначила Людмила Кудіна, проводяться по всій Україні. Також за проектом «ЄС: вибір української молоді» відбувається низка заходів та конкурсів. Одним з них є «Євроміст» – конкурс відео, фото, аудіо та блогів на тему європейської інтеграції. Людмила Кудіна закликала всіх, хто має бажання, натхнення і креативні ідеї, долучатися до цих заходів.