ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

Як у Чернівцях бюджет приймали?

 
Товариство «Український Народний Дім» учасник партнерства «За прозорі місцеві бюджети» ще два роки тому запропонувало упорядкувати бюджетний процес у місті та прийняти Бюджетний регламент. Однак політичні амбіції депутатів завадили впровадженню цієї пропозиції.
 
В цілому процес прийняття бюджету міста на 2018 рік можна оцінити як задовільний – не ідеальний, є ще над чим працювати але цілком пристойний. Чи це заслуга міської влади, чи результат багаторічної адвокації громадських організацій – питання залишається відкритим.
 
На сайті міської ради у рубриці «Фінанси міста» створено підрубрику «Складання бюджету» - http://chernivtsy.eu/portal/miskyj-byudzhet-m-chernivtsiv-na-2018-rik В цій рубриці оприлюднені не тільки проект Бюджету на 2018 рік, але й бюджетні запити, результати громадських слухань, паспорти бюджетних програм. Це дозволяє активістам знайти всю інформацію про проект бюджету в одному місці, що полегшує контроль за його прийняттям.
 
Декілька років тому Товариство «Український народний Дім в Чернівцях» виступило ініціатором проведення перших громадських слухань проекту міського бюджету. З того часу такі слухання проводяться щорічно. Позитивним є те, що всі пропозиції оприлюднені на сайті міської ради та по ним надано відповіді. Отже, з часом бюджетні громадські слухання перестають бути формальністю, а з часом можуть слугувати реальним інструментом впливу громади на головний фінансовий документ міста.
 
Цього року в бюджетному процесі було одразу декілька невизначеностей, що призвело до досить пізнього опублікування проекту бюджету (він був оприлюднений аж 30 листопада). Перша з них – це неприйняті  на час розробки проекту бюджету Чернівців законів про медичну реформу. Це залишило незрозумілим обсяг медичної субвенції та перелік первинних і вторинних медичних послуг. Які з них мали фінансуватися з державного бюджету, а за які прийдеться доплачувати з місцевого бюджету, було на той час незрозуміло. Друга невизначеність – це обсяг реверсної дотації (це зараз такий сучасний евфемізм для вилучення частини доходів із бюджетів фінансово спроможних міст).
 
Безумовно позитивним є той факт, що в Чернівцях проект бюджету публікують у повному обсязі, з усіма додатками та пояснювальною запискою. Причому не у вигляді pdf-скану, а вигляді вихідних таблиць Excel, що значно спрощує аналіз проекту бюджету для зацікавлених сумчан та аналітичних громадських організацій.
 
Після бурхливих обговорень 21 грудня депутати таки схвалили бюджет міста.