ГРОМАДА В ДІЇ

ТОВАРИСТВО
УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ
В ЧЕРНІВЦЯХ

Ім’я
Пароль

Наші сторінки в:

Галерея:

Міркування про громадську журналістику

Я мав розмову з головним редактором однієї з провідних газет Кіровоградської області, і розказав про серію тренінгів «Основи громадської журналістики», на що головний редактор сказала, що громадська журналістика – це несерйозно, слабко і т. д.  І вона права, якщо порівнювати якість (наприклад, ста) матеріалів професійних журналістів і стільки ж текстів аматорів: за чіткістю викладу, грамотністю і так далі. Але це погляд поверхньо.
Ще не так давно (близько століття тому) тільки невелика частина людей вміла читати й писати. Тепер ця частина збільшилася майже до 100%, і вже фактично кожен може прочитати і написати щось своє, беручи участь у процесі створення-обміну сьогоденної інформації.
Громадська журналістика – це закономірний процес розвитку людського суспільства загалом і кожної окремої людини зокрема. Громадська журналістика виникла як наслідок роботи над собою кожної окремої людини і включення її в загальносуспільний процес обміну думками.
Я не бачу потреби ставитися до журналістів як до якихось обраних осіб (хоча я сам є журналістом за фахом і за місцем роботи). Для того, щоби стати журналістом, потрібно лише здобути відповідні знання і навички роботи. І ще, якщо хочеш йти вперед – самовдосконалюйся.
 
 
Громадянська журналістика – це реалізація основного постулату Конституції України щодо інформації: «Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір».
Громадянська журналістика – це прояв громадянського суспільства. А громадянське суспільство – це суспільство, в якому кожен громадянин активно може впливати на життя громади. У такому суспільстві народ справді перетворюється на єдине джерело влади (що виголошується в Конституції України і, поки що, не реалізується в дійсності).
Громадяни об’єднуються в громади (за фахом – професійні спілки; за місцем проживання – територіальні громади; за ціллю – організація захисту прав споживачів; за вподобаннями – аматорська кіностудія і т. д.) Громадська журналістика – це журналістська реалізація інтересів тієї чи іншої громади. Громадська журналістика є наслідком громадянської журналістики, яка, в свою чергу, є наслідком громадянської позиції, громадянської активності. Громадянська журналістика – це творення  спільного майбутнього кожним громадянином, а громадська журналістика – формування прийдешнього об’єднаними зусиллями громадян. Так чи інакше, громадська журналістика покликана діяти задля реалізації прав і свобод громадянина. Тож уперед, громадська журналістико, –  до громадянського суспільства!
Учасник навчальної програми з громадської журналістики, 2013 р.,
Василь Левицький